poniedziałek, 15 lipca 2013

Niedoceniony olejek rycynowy dobry na wszystko

Olejek rycynowy:)

Olejek rycynowy (łac. Oleum Ricini) zwany jest inaczej olejkiem rącznikowym, a jego nazwa pochodzi od rącznika pospolitego (zwanego inaczej rycynusem lub kleszczowiną pospolitą) – rośliny z rodziny wilczomleczowatych, w naszym klimacie jednorocznej, która przemarza zimą.  Olejek rycynowy występuje w postaci bardzo gęstej cieczy. Może przybierać barwę jasnożółtą bądź w ogóle nie posiada koloru. Na powietrzu staje się bardziej gęsta lecz nie twardnieje. Nie posiada smaku ani zapachu.


A teraz trochę historii: 

 Olejek rycynowy zastosowanie znalazł już około 4000 lat temu, kiedy to w Egipcie używany był jako środek do smarowania kamieni, by te łatwiej się ślizgały a ich transport był prostszy, już w średniowieczu stosowany był jako lekarstwo, a ze względu na kształt liści bywał nazywany „Dłonią Chrystusa” (dziś stosuje się również nazwę Oleum Palmae Christi). Został dopuszczony oficjalnie do użytku medycznego pod koniec XVIII wieku.


Niby niepozorny lek przeczyszczający dostępny w aptece, o cenie nie przekraczającej 5 zł :)A jak szerokie ma zastosowanie:
- w medycynie jak i w kosmetyce 
Znika ostatnio coraz częściej z półek aptecznych jest wspaniałym naturalnym kosmetykiem.Olejek rycynowy to najbardziej błyszczący olej roślinny, dlatego wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym jako składnik pomadek i błyszczyków. Poza tym dodawany jest do kremów, którym nadaje śnieżnobiały kolor, a użyty przy produkcji mydeł zapewnia ich delikatność. Doskonale sprawdza się również przy pielęgnacji brwi, rzęs, włosów, dłoni i paznokci.
        
        A oto kilka pomysłów jak można go wykorzystać:

- maseczka na włosy nawilża włosy, sprawia, że lepiej się rozczesują, nie elektryzują, są mocniejsze, zregenerowane, gęściejsze,można dodać do szamponu, odżywki bądź stosować sam jako wcierka,
- twarz nawilża wyrównuje, koloryt
- odżywka do brwi i rzęs systematycznie stosowany nawilża , przyspiesza porost
- paznokcie natłuszcza i wzmacnia, wcieramy w skórki i paznokcie
- skóra dłoni natłuszcza
- stopy pomaga nawilżyć , działa na popękane pięty
- Olej rycynowy pod względem konsystencji i budowy strukturalnej jest bardzo podobny do ludzkiego sebum. Można go śmiało wykorzystać do oczyszczania twarzy.

CIEKAWOSTKA:
olejek rycynowy ma również zastosowanie w mechanice pojazdowej. Stosowany jest jako środek wspomagający pracę silnika – dodawany do silników spalinowych zapewnia efektywniejsze smarowanie. Bywa też używany przy produkcji farb, barwników czy płynów hamulcowych.

  A czy wy stosujecie, macie może jakiś inny pomysł na wykorzystanie cudownej mocy olejku?


Czekam na wasze propozycje :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za wizytę :) Każdy komentarz napędza mnie do dalszego pisania:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...