środa, 12 listopada 2014

Preparaty do koloryzacji włosów....

   Farby do włosów są nam bardzo znane, chyba każda z nas miała z nimi do czynienia. Niestety pytając tą samą grupę osób czy robiły kiedykolwiek próbę uczuleniową odpowiedź jest niezbyt zadowalająca. Otóż, drogie Panie nie robimy prób uczuleniowych, przecież nas to nie dotyczy. Niestety tak nie jest , pisałam tutaj na temat uczulenia na farby jest ono niestety coraz bardziej powszechne już ok 7% z Nas ma z nim do czynienia.
Dlatego też dziś postanowiłam zadać Wam pytanie: Wiecie co zawiera Wasza farba? Czytacie jej skład?
Otóż to, że jedzenie bądź kosmetyk należy sprawdzić przed zakupem wiemy, coraz częściej nie wierzymy w obietnice producenta, odwracamy opakowania i czytamy składy i wtedy dopiero widzimy co robi z nami reklama, bądź dana firma. Z farbami niestety nie jest już tak kolorowo, nie czytamy składów nie wiemy czego unikać, co ma jaki wpływ na nas.
Dziś postaram się przybliżyć Wam kilka składników na które warto zwrócić uwagę, wcale nie są aż tak nam przyjazne.
Ostatnio przyglądam się coraz baczniej składnikom wszystkiego co używam, otóż zaczynam dołączać do grona alergików, niestety alergia może się pojawić w każdym wieku, wyobraźcie sobie że mnie nagle uczulają roztocza.Nie chcę więc bardziej ryzykować dlatego postanowiłam przy zakupie farby zwrócić uwagę na potencjalne alergeny, niestety po ostatniej bardzo swędziała mnie skóra.

Historia farbowania jest bardzo długa. Najstarsze receptury pochodzą aż ze starożytnego Egiptu i Grecji. Wtedy znane już były barwniki pochodzenia roślinnego i i farby otrzymywane z soli różnych metali, a włoski rozjaśniano na słońcu. Niestety pierwsze farby podrażniały skórę głowy co w efekcie doprowadziło do zakazania stosowania.Do dzisiaj stosowane w farbach fryzjerskich barwniki oksydacyjne zostały opracowane w latach dwudziestych XX w.
Więc zacznijmy na początek poznajmy preparaty do koloryzacji włosów:

 Farby roślinne są to ekstrakty z takich części roślin jak liście, łodygi. korzenie, kora.Najpopularniejsze barwniki to henna (pozyskiwana z krzewu o nazwie Lawson,)  i reng ( sproszkowane liście Indygowca srebrzystego , dające niebieską barwę). Do włosów stosuje się również :liście i łupiny orzecha włoskiego, kory dębu, wyciąg z rumianku, wywar z łupin cebuli,liści szałwii. Najczęściej stosuje się mieszankę henny z rengiem dzięki niej można otrzymać farby barwiące włosy na praktycznie wszystkie kolory.
Niestety farby roślinne są trudne do stosowania często efektem ich złego stosowania są włosy o różnych odcieniach (nierównomierne osadzenie się barwnika). Włosy są błyszczące i sztywne oraz odporne na działanie płynów rozjaśniających i do trwałej ondulacji.

Farby syntetyczne :
tymczasowe  z reguły są do pierwszego mycia.Oblepiają one włos z zewnątrz.Tym sposobem kolor zmieniamy tylko nieznacznie.
półtrwałe dawniej nazywane płukankami, umożliwiają zabarwienie włosa na czas do kilku myć.Nie zawierają one silnie działających utleniaczy. Niewielka ilość utleniacza powoduje powstawanie niezbyt dużych cząsteczek barwników, które są rozpuszczalne w wodzie i wypłukiwane podczas mycia.
trwałe kolory są trwałe barwniki nie wypłukują się podczas mycia. farby trwałe wymagają zastosowania środka utleniającego.Składniki mieszamy bezpośrednio przed nakładaniem na włosy.

Opisane preparaty są środkami fryzjerskimi należy pamiętać, że farby drogeryjne mają całkiem inne składy i zastosowanie. Farby fryzjerskie zmieniają się dążą do udoskonalania, firmy starają się znaleźć środek który będzie łagodny dla włosów a przy okazji będzie na nich się utrzymywał należy pamiętać że nie jest to łatwe.
   Co powiecie na takie wpisy?
Jeśli chcecie dalsze wpisy proszę pisać w zanadrzu mam wpisy o :
- składach farb trwałych ( co może uczulać PPD, fenole itp)
- barwniki pośrednie w korze włosa ( trwała koloryzacja).
 Zapraszam do dyskusji:)
PODPIS

4 komentarze:

 1. Ostatnio chodzę farbować do fryzjera i lepiej na tym wychodzę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często tak jest, dobry fryzjer dobierze odpowiednio kosmetyk do Naszych włosów. Niestety drogerie nastawione są na efekt i z czasem włosy mają dość.

   Usuń
 2. Ja stosuję tylko ziołowe środki, czyli henna, indygo, amla, cassia i jestem bardzo zadowolona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety jakoś przyzwyczaiłam się do profesjonalnych farb, niestety bardzo ciężko jest znaleźć idealną . Składy czasem przerażają, szukam cały czas czegoś fajnego :)

   Usuń

Dziękuje za wizytę :) Każdy komentarz napędza mnie do dalszego pisania:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...