wtorek, 16 lipca 2013

Kosmetyki do pielęgnacji włosów

Co jest w Twoim kosmetyku?
Szampony

      Słowo "shampoo" pochodzi od nazwy tradycyjnego perskiego i hinduskiego masażu włosów z użyciem wyciągów z ziół. Na początku XX w. słowo to zostało użyte w celach marketingowych przy sprzedaży ciekłych, perfumowanych mikstur do mycia włosów, które stopniowo zastąpiły tradycyjne mydło.
       Jak sama nazwa mówi są to preparaty do pielęgnacji włosów, mają za zadanie oczyszczać.Dobry szampon powinien usuwać wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na włosach, takie jak łój, pot, martwe komórki naskórka, a także użyte preparaty kosmetyczne ,zazwyczaj oprócz typowych środków myjących szampony zawierają także substancje, które wpływają na wygląd włosów i stan skóry głowy, na przykład substancje kondycjonujące, czy substancje o działaniu przeciwłupieżowym.W składzie szamponów znajdują się np:
      Sodium Laureth Sulfate sól sodowa, substancja powierzchniowo czynna ,podstawowy składnik myjący.
      Cocamidopropyl Betaine Substancja myjąca, łagodzi ewentualne działanie drażniące anionowych środków powierzchniowo czynnych
       Cocamide DEA dietanoloamid kwasów tłuszczowych z oleju kokosowego. Substancja myjąca. Zwiększa ilość piany w preparatach myjących
       Lauryl Glucoside Substancja myjąca.

W szamponach stosuje się modyfikatory lepkości, które zapewniają odpowiednią konsystencję preparatu i zapobiegają rozwarstwianiu. W tym celu stosowane są takie substancje jak:

Sodium Chloride  elektrolity, głównie chlorek sodu

 Przykłady składników o działaniu kondycjonującym:

PANTHENOL substancja nawilżająca, utrzymuje odpowiednie nawilżenie włosa, zapobiegając jego wysuszaniu
 Polyquaternium-10 – IV-rzędowa sól amoniowa, zmniejsza elektryzowanie się włosów, poprawia rozczesywalność
 Hydrolyzed Wheat Protein - hydrolizowane proteiny pszenicy. Hydrofilowa substancja nawilżająca. Na rynku dostępnych jest wiele hydrolizatów protein (np. proteiny jedwabiu, czy soi).

Tylko najlepsze szampony do włosów są w stanie idealnie odpowiedzieć na potrzeby naszych włosów, poprawić ich wygląd oraz pozbyć się ewentualnych problemów jak łupież czy brak blasku.


 Jak wybrać odpowiedni szampon?
         Kierujemy się składem produktu, owszem nie jesteśmy kosmetologami żeby wiedzieć co i jak dlatego też postaram się po troszkę wytłumaczyć co jest najważniejsze żeby nie oszaleć stojąc przed sklepową półką:)
         Na samym początku warto zacząć od systemu INCI.Co to?
 International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli Międzynarodowej Nomenklatury Składników Kosmetycznych. Skrót ten utworzony zostać poprzez dwie organizacje, czyli CFTA, a także COLIPA. System INCI został utworzony w 1997 roku po to by uprościć nazwy przeróżnych składników. 
        
Czynniki myjące
Czynniki myjące są to substancje, które nie tylko myją włosy, ale i eliminują zabrudzenia włosów, a także skóry głowy. Czynniki zwykle wydzielają spore ilości piany.
Bardzo popualrnymi czynnikami myjącymi są:
  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
  • Sodium Laureth Sulfate (SLES)

    POSUMOWUJĄC:
    cena szamponu nie zawsze idzie w parze z jakością, należy porównywać skład droższych i tańszych czasem okazuje się że skład jest taki sam, a cena to tylko opakowanie, chwyt marketingowy:)
     Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za wizytę :) Każdy komentarz napędza mnie do dalszego pisania:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...